Üye ol

yeni üye

Profilim

zaten üyeyim

Nike Hakkında Bilmediğin 10 İlginç Gerçek

mailchimp

Sportif aktivitelerin yanı sıra günlük kullanım için de özel olarak tasarlanmış modelleri ile her mevsim yaşamımızda yer alan Nike, ürünlerinin kalitesi, ayak sağlığını destekleyen estetik özellikleri, rahatlığa verdiği önem ile kullanıcılarının kalbinde taht kuruyor. Yalnızca koşuda ve günlük kullanımda değil, futbol ve basketbol gibi sporlarda da kendini gösteren Nike, Alex Morgan, Lebron James, Kobe Bryant, Carli Lloyd gibi profesyonel sporculara sponsor olarak yerini her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor.

Peki, hepimiz Nike’ı tanıyoruz, giyiyoruz ama Nike’ın öyküsünü ne kadar biliyoruz? Nike’ın kurucusunun Phil Knight’ın evinin garajında Japonya’dan ucuza ayakkabı getirmek için gece gündüz kafa yorduğunu biliyor muydun? Veya kapı kapı dolaşarak bu ayakkabıları satmak için uğraştığını? İşte Nike hakkında duyabileceğin 10 ilginç gerçek.

Bu gerçeklerden önce sana söylemek istediğimiz bir şey daha var. 18-20 Kasım tarihleri arasında yapacağın tüm Nike alışverişlerinde %10 bonus alabilirsin. Ayrıca, bu tarihler arasında bu mağazamızdan alışveriş yapan şanslı 5 üyemize 20 TL hediye ediyoruz. Ana sayfadan ve mağaza arama butonundan kolayca Nike mağazasına geçerek ve giriş yaptıktan sonra bonus al tuşuna tıklayarak alışverişlerine başlayabilirsin.

1. Şirketin İsmi

blue

Şirket, ABD’de Onitsuka Tiger ayakkabılarının (şu an Asics olarak da bilinir) dağıtımcısı olan Blue Ribbon Sports olarak kuruldu. Şirkete Dimension Six adı verilmeye hazırlanırken, ilk çalışan olarak anılan Jeff Johnson tarafından son anda bulunan Nike ismi ile tüm dünyada tanınacak bugünkü ismi verilmiş oldu.

2. Nike’ın Okunuşu

goddess-small

Nike ismi Yunan Zafer Tanrıçası Nike isminden gelmektedir ve orijinal olarak ‘nayki’ diye okunur.

3. Şirketin İlk Ayakkabısı

waffle

Şirketin ilk ayakkabıları ilk bir waffle makinesinde yapıldı ve bunun sonucunda ortaya çıkan oluklu desen sporcuların parkurlarda daha sağlam bir şekilde sporlarını yapmasını sağladı.

4. Ünlü Nike Logosu

nike

Nike’ın ünlü logosu swoosh, Portland Eyalet Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci tarafından sadece 35 $’a tasarlandı. Daha sonra, bu öğrenciye şimdiki değeri 640.000 $’ı bulan hisse senedi verildi

5. Beatles ve Nike

beatles

Air Max ayakkabıları için Nike’ın 1987’deki reklamı, bir Beatles şarkısının şimdiye kadar ilk kez bir TV reklamında kullanıldığı zamandır. Şarkının adı ‘Revolution’ olarak geçmektedir.

6. En Büyük Mağaza

london

Dünyanın en büyük Nike mağazası, 12.800 metre ile Londra’nın Oxford Caddesi’nde bulunmaktadır.

7. Emmy Ödülleri

emmy-award-copy

Viral reklamlarıyla da ünlü olan Nike, bugüne kadar bu reklamları sayesinde 2 kez Emmy Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu reklamları buradan ve buradan izleyebilirsin.

8. Nike Ürünleri

items

Nike, her yıl yaklaşık 900 milyon ayakkabı, giyim ve spor ekipman ürünleri satmaktadır.

9. Favori Marka

like

Reklam ajansı Moosylvania’ya göre Nike, binlerce kişinin favori markası ve spor ayakkabı pazarının% 62’sini elinde tutuyor.

10. Nike Yenilikçiliği

phone

Nike, kullanıcının akıllı telefonu ile iletişim kurabilen ve ayakkabının içine gömülebilen bir bilgisayar cihazının patentini aldı.

Göksu | Bonusway
Henüz Bonusway’li değil misin?

1078

Yorumlar (0)

Comments are closed here.

Tüm Yazılar

YUKARI